Verejné ihriská - Čo treba vedieť?

Tu by som chcel uviesť niekoľko rád a upozornení pre starostov a zriaďovateľov ihrísk na verejných priestranstvách.

Postaviť ihrisko k rodinnému domu nie je to isté ako postaviť ihrisko pre celú obec, či mesto. Ide tu hlavne o bezpečnosť detí.
Aj preto vstúpilo do účinosti od 01.01.2011 Nariadenie vlády SR č. 349/1010 Z.z., ktoré upravuje podmienky výstavby ihrísk na verejných priestranstvách. 

Zásada č. 1 -
celé ihrisko ako aj jednotlivé jeho časti musía byť certifikované v zmysle STN 1176-1.
Povrchy ihrísk upravuje norma STN 1177.

Nenechajte sa oklamať kusom papiera - ten veľa znesie.
Ako zriaďovatelia na seba preberáte aj veľkú zodpovednosť za prípadne úrazy
.
Nedovľte aby Vám k ihrisku boli dodané hojdacie sedadlá na konopných či polypropylénových lankách. Ak sú sedadielka na lanách - tak iba s oceľovou vložkou ( lano Herkules 16mm hrubé s oceľovým stredom ) alebo sedadielka na oceľových retiazkách.

Príklad:

Tovar č.770 - Sedák k hojdačke 2PU01-03A1.XX      Tovar č.25 - Plastové hojdacie sedadlo
         Toto áno                                   Toto určite nie

Šmýkačky:

Šmýkačka na verejné priestranstvo musí byť dostatočne pevná a vo svojej nástupej časti musí mať dostatočne vysoké bočnice, ktoré sú väčšinou súčasťou samotnej šmýkačky ale niekedy môžu byť aj súčasťou nosnej konštrukcie. Vo väčšine sa jedná o laminátove šmýkačky alebo o šmýkačky z vysoko pevného plastu PE, prípadne o kovové šmýkačky z nerezovej ocele alebo z hliíka.

Príklad:

Tovar č.378 - V316       Tovar č.75 - Žltá šmýkačka WAVE 255 cm, WAVE
 Toto áno                                                         Toto určite nie  

Šplhacie laná

rôzne výlezové laná k šplhacím stenám ako aj k iným konštrukčným prvkom musia byť výlučne z lán s oceľovým stredom. Hlavným dôvodom je bezpečnosť a antivandalistické prevedenie. Bežné lano sa dá veľmi ľahko poškodiť, či už náhodne alebo zámerne.

Príklad:


Toto áno                                        Toto určite nie 

Hojdačkové závesy

Kvalitné hojdačkové závesy zabezpečujú dlhú životnosť hojdacích prvkov ako aj maximálnu bezpečosť pre deti. Kvalité hojdačkové závesy sú konštruované na váhove zaťaženie 200 a viac kg. Nedajte sa preto oklamať lacnými napodobeninami. Kvalitný záves musí byť otočný minimálne v jednom smere, musí byť montážne uchytený tak, aby za žiadnych okolnosti nemohol byť z nosnej konštrukcie vytrhnutý. Teda žiadne drevoskrutky a podobne... Iba priebežne skrutky s metrickým závitom a poistnými maticami na druhej strane.

Príklad:Toto áno                                  Toto celkom určite nie

Záverom:

Dôsledným dodržiavanim týchto jednoduchých zásad zabránite škodám na zdraví naších detí a vyhnete sa mnohým problémom s vysvetľovaním, prípadne s výškou náhrady pre poškodenie zdravia v dôsledku úrazou.

Miroslav Drobňák 

 

Domov Domov Odoslať objednávku Zobraziť nákupný košík